Aktuality‎ > ‎

4.2. 2015 Jak jsme přišli ke křečkovi

Mezi lidmi se běžně traduje, že křeček je nenáročné zvířátko na prostor i starost.  Toto je však jen částečná pravda a lidé si neuvědomují, že i křeček má své životní potřeby, které potřebuje ke spokojenému životu. A při jejich dodržení je pak skutečně jeho chov a údržba nenáročná.

Úplně náhodou jsme narazili na prodej křečka společně s jeho vybavením. Důvodem prodeje byla jedna z nejběžnějších výmluv lidí, kteří si nejprve zvířátko bezmyšlenkovitě pořídí a následně teprve zjistí, že nejsou schopni, či ochotni se o zvířátko starat -  a to stěhování nebo alergie v rodině.

Ačkoli jsme původně neuvažovali rozšíření naší animoterapeutické smečky, přišel okamžitě nápad jak křečka zapojit do našich aktivit a křečka jsme odkoupili.

Když jsme se začali dotazovat stávající majitelky na úplně základní dotazy, tak jsme nestačili divit.

Už první dotaz ohledně informace o jakého křečka se jedná, majitelku zjevně zaskočil. Při zakoupení ve zverimexu ji bylo sděleno, že se jedná o křečka zlatého. To že křeček má dlouhou srst (to znamená křečka vyčesávat...když je tak naučený od mláďátka, tak je vyčesávání pro křečka spojeno s mazlením a ne se stresem), zda se jedná o samce či samici majitelku nijak nezajímalo. Ohledně věku bychom mohli napsat celou samostatnou kapitolu. Vzhledem k průměrnému věku, kterého se křečci dožívají - což je 2-3 roky - paní neměla ani tucha jak "staré" zvířátko zakoupila. Pracovali jsme pouze s informací, že je má cca půl roku a při koupi byl křeček o trochu menší než nyní. Takže klidně nyní můžeme být v situaci, že křeček má klidne i 1,5-2 roky.... což samozřejmě může prodloužit jeho adaptování do nového prostředí a následné ochočení.

Na dotaz o ochočení, jsme se dozvěděli, že ochočený není a nijak nebyl mazlivý. Samozřejmě musíme brát v úvahu, že každé zvířátko má vlastní osobnost nicméně, pravděpodobnost, že narazíte na "neochočitelného jedince" je opravdu mizivá.

Ale zpět k získaným informacím. Vzhledem ke vzhledu křečka - jsme nejprve usoudili, že se bude nejspíše jednat o křečka angorského. Nicméně velikostně tomtu druhu neodpovídá velikostně - pokud budeme vycházet z informace, že je cca půl roku starý, tak by již měl být větší. A vzhledem k tomu, že ve zverimexu běžně neprodávají tato zvířata s rodokmenem, tak lze pouze odhadovadovat dle viditelných znaků. V tuto chvíli se přikláníme k názoru, že se právě jedná o křížence s křečkem džungarským - ale skutečnost uvidíme až časem.

Velmi smutné bylo, když jsme zjistili rozměry stávající klece, ve které byl křeček chován. Křeček žil údajný půlrok v minikleci s maličkým plastovým domečkem s plastovým dnem.  Takže již před odkoupením křečka jsme měli připravenou adekvátní ubikaci. Protože křeček je přirozeně aktivní zvířátko, potřebuje ubikaci minimálně o rozměrech  60x30 cm  nebo 50x40 cm. Názory ohledně doplňků jako kolotoče, houpačky, prolézačky se různí. Nicméně použijeme-li zdravý selský rozum, tak ve volné přírodě křečci naběhají x - km denně, tudíž jejich klec/ubikace a vybavení musí nabízet dostatek prostoru a možností pro aktivní pohyb.

Pro srování přikládáme foto původní klece a nového odpovídajícího bydlení.Domeček nahrazuje křečkovi doupě, kam si jednak snáší vystýlku a jednak zde schraňuje zásoby. Proto musí být dostatečně prostorný a nejlépe z přírodního materiálu. Domeček by neměl mít pevné dno, jinak jej bude velmi obtížné vyčistit !!! A ve špinavém doupěti křečci nežijí. Příklad domečku a prolézačky je na fotografiích níže:

Samostatnou kapitolou je pak strava. Že stravou křečka je také zrní, je jistě pravda, ale zamysleme se - vyskytuje se v přírodě jen samotné zrní ? Nebo si položme otázku jinak. Jíme jen např. brambory nebo jen chleba ? Jistě, že ne. Ano jsou zde různé krmné směsi, které slibují dodat vše potřebné. A zamysleme se dále - jíme jen celý den např. müsli, když dostanemě chuť na jablko, jahody a pod? A nebo se raději zakousneme do jablíčka, banánu ... ? Stejně je to se zvířátky - přirozená potrava je pro ně nejlepší. Takže zrní a směsi samozřejmě ano, ale nezapomínejme na kousek mrkvičky, celeru, radost uděláte jistě kolečkem okurky, jablíčkem či listem salátu. Od jara do podzimu samozřejmě křečci nepohrdnou jetelem či pampeliškovými listy.

Křečka máme doma již týden, postupně jej ochočujeme za pomoci různých pamlsků na dlani. A v kombinaci s adekvátním prostorem a citlivého přístupu již po tomto prvním týdnu se křeček nechá bez  toho aniž by prchal do domečku pohladit.

Správná podestýlka, pravidelné čištění, správné umístění ubikace a spousta dalších věcí spojené s chovem křečka doma jsou dalšími samostatnými kapitolami.

Vždy se tedy nejprve poraďte jen s ODBORNÝM chovatelem (pozor CHOVATEL není MNOŽITEL), který Vám vše jistě velmi ochotně vysvětlí a doporučí, co si vše pořídit a jak se správně o zvířátko starat. A pokud se rozhodnete si křečka skutečně pořídit, pak zvířátko od něj bude zdravé, částečně ochočené, budete vědět pohlaví a věk.  Pak budete mít radost ze společného soužití a nebude to hořké zklamání z nenaplněných očekávání.

Na naší zkušenosti se snažíme názorně demostrovat jaký je rozdíl, když si zvířátko pořídíte po zralé úvaze od zkušeného chovatele a jaký je rozdíl, když se zvířátko pořídí narychlo bez porady a předchozího úvážení.

Zvířátko je vždy závazek na určitou dobu jeho života a po tuto dobu musíte mu svůj život přizpůsobit.


Váš tým Therapy4U